Már vagy három éve látogatom ezt a bloggot és ha valami dominálja akkor az a baloldali és a jobboldali véleményeltérések, elméletek és magyarázatok.
Gondoltam írok erről a jelenségről mert ezek a fogalmak sokunknak más és mást jelentenek, és persze kontinensek és országok között is másképpen vannak ezek a álláspontok értelmezve.
Itt Amerikában a szocialistákkal riogatják a kisgyerekeket, a rossz állambácsi fogja az életedet irányítani és saját fegyveredet elvenni, míg a Kárpátmedencében a rossz kapitalisták, szegényembereket reggeliznek és abban élvezkednek hány embert zsákmányoltak ki tegnap és taszítottak munkanélküliségbe.
Én nem értek Magyarország sajátos helyzetéhez, ugyan tisztában vagyok azokkal a jelentős történelmi terhekkel ami a mi kis országunknak a szatyrában van.
Szélsőségesekkel nem foglalkozván, és a sztereotípusokra nem hallgatván, szerintem úgy a baloldal, nevezzük őket most egyszerűség kedvéért szocialistáknak, mint a jobboldal, nevezzük ezeket kapitalistáknak jót akar a maga módján. Azaz mindketten akarnak, maximális foglalkozottságot, jólétet, tartós világ békét és elítélik a kirekesztést és megkülönböztetést. Szintúgy mindkét oldalt értékeli a természet.
A bal nyíltan a közösség érdekeit tartja szeme előtt. Nagyobb szerepet lát állami beruházásokban, és a gazdagság szétosztásában. A kiegyenlítésben. Odáig is megy hogy egyes fontos szektort, pl. energia termelést, állami tulajdonná szeretné tenni. Bár hisz a szabad versenyben jóval hajlandóbb segítséget nyújtani a bajba jutottaknak. Kevésbé híve a fegyverkezésnek és a dominálásnak. Az Egyesült Nemzetek lelkes támogatója. Befogadó. Nincs kedvére nacionalista (legyen az magyar, kínai/japán vagy izraeli/palesztíniai eredetű) konfliktusokban állást foglalni és ha igen, zsigerileg dominálás ellenes. A vallásra gyakran gyanakszik. Aktív a természet védelemben és a megoldásokra jócskán használja a kormány erőforrásait. A kisebbségeket felkarolja, legyenek azok a melegek, színesek, vagy az újonnan érkezettek.
A jobb oldal az egyénben hisz. Az egyén igyekezetében és az emberek leleményességében. A vállalkozóképességben, a versenygésben, a tudomány fejlődésében látja a jövő problémáinak megoldását. Az adót minimális fokon akarja tartani. Így több pénz jut privát befektetésekre és az egyének/családok kezébe. Biztos igazában, sokszor még azt terjeszteni is akarja, alkalom adtán erővel. (Irak). A országa és a világ problémáit elsősorban a privát jótékonyság szorgalmazásával akarja megoldani. Nem igen hisz az Egyesült Nemzetekben. Szkeptikus a természet védelemmel, ugyan szükségességét elismeri de a megoldást a piacon keresztül látja. Ha a megoldás nem kifizetődő mondjuk 15 éven belül talán nem kellene bevezetni, gondolja. A családban és sokszor a vallásosságban hisz. Hisz az egyenlőségben de ritkábban a kisebbségek direkt támogatásában.
Szóval milyen irányba halad a világ? Erre próbálj válaszolni! Szerintem hol jobbra, hol balra.