Lusta Blogger írása.
Az első rész ITT található.
2012. év végén a két ünnep között egy kis aggódó írást eresztettem meg, mert az idehaza kialakult stadion építési láz felvetett egy két kérdést, amire jó lett volna választ kapni. Azóta gőzerővel beindultak a debreceni és a fradi stadionok építése. A kérdésekre persze azóta sem kapott a közvélemény konkrét választ, a kétségeket pedig senkinek sem sikerült eloszlatni.
Ment közben a maszatolás és jelennek meg beszélgetések, interjúk e témában, de ezeket olvasva egyre távolabb kerülünk a világos, jól körülírható tényektől. Szerettem volna én is éppen emiatt jobban látni, ezért felvettem a kapcsolatot az illetékesekkel. Feltettem az FTC és a Nagyerdei Stadion Rekonstrukciós Kft. részére.
1. Mennyibe kerül a stadion kulcsrakész megépítése?
2. Az építés során figyelembe veszik a ˝Guide to safety at sports grounds during
construction˝ előírásait?
3. Amennyiben a vállalt kivitelezési költséget túllépi a kivitelező, ki és miből fogja
kifizetni a többlet költséget?
4. Az elkészült stadionnak ki lesz az üzemeltetője?
5. Létezik és megismerhető a stadion működtetését szolgáló üzleti terv?
Ezekre a kérdésekre csak a debreceniek válaszoltak, a levelet dr Krecz Tibor felelős írta:
"Sorrend szerint válaszolok a kérdéseire.
1. A stadion rekonstrukció nettó 10 milliárd 900 forint kivitelezői vállalkozói díjból valósul meg.
2. Az építkezés során minden hatályos szabvány előírásait figyelembe veszik.
3. A kiviteli közbeszerzés eredményeként megkötött szerződés nettó 545 millió forint
tartalékkeret felhasználásának részletes feltételeit tartalmazza.
A 4-5. kérdésre azt kell válaszolnom: az üzemeltetés feltételeinek kidolgozása most zajlik; e körben egyelőre nem szolgáltathatunk ki adatot."
A telefonos beszélgetés során felmerülő problémákat bővebben is szerettem volna megtudni, ezért mindezeket ismételten az e-mail segítségével tettem fel. Ugyanezt közben feltettem a fradi stadionnal kapcsolatban is, miután kiderült, hogy ezért a beruházásért Fürjes Balázs a budapesti beruházások kormánybiztosa felel. Vele nem sikerült beszélnem, de a titkárságán Lévai Andreának kellett írni és vele beszélgettem el. Mindenki megnyugtatott és rövid időn belül válasszal kecsegtettek. Na ennek már másfél hónapja. Itt az ideje tiszta vizet önteni a pohárba, mert a hosszan elhúzódó télnek vége és a tavasz ezerrel tombol. Tudom kellemetlenek voltak a kérdések, de a válasz elmaradásából és más a sajtóban megjelent
nyilatkozatokból kitűnik, nagy a baj. Megismételtem és kibővítettem a kérdéseimet.
1. Mennyibe kerül a stadion kulcsrakész megépítése?
2. Az építés során figyelembe veszik a ˝Guide to safety at sports grounds during
construction˝ előírásait?
3. Amennyiben a vállalt kivitelezési költséget túllépi a kivitelező, ki és miből fogja
kifizetni a többlet költséget?
4. Az elkészült stadionnak ki lesz az üzemeltetője?
5. Létezik és megismerhető a stadion működtetését szolgáló üzleti terv?
A stadionnal kapcsolatban remélem, hogy a nézők számára megfelelő számú női mosdók, illemhelyek is lesznek és a rokkantaknak és a fogyatékosoknak is biztosítják mindezt.
Ugyanakkor reményeim szerint, a rokkantaknak és a fogyatékosoknak már a tervezéskor a nézőtéren megfelelő helyet biztosítanak. Ez persze elengedhetetlen egy legmagasabb UEFA - kategóriás objektumnál. Az építések természetes eleme a tervezés, egyébiránt ez után is érdeklődnék:
1. Mennyibe került a stadion tervezése?
Amennyiben még nincs kiválasztott üzemeltetője a stadionnak, az üzleti tervről beszélni korai lenne. Mindezek ellenére olyan kérdések érdekelnének, amik már a tervezés folyamán ismertnek kellett lenniük.
2. Hány évre tervezték a stadiont (milyen amortizációs időszakot vettek figyelembe)?
3. Mikorra tervezik az első nagy felújítást?
4. A stadion éves működtetéséhez mekkora költséggel számoltak?
5. Mennyit szánnak évente félretenni a stadion felújításához?
6. Amennyiben nincs elkülönített felújítási keret, miből szándékoznak a későbbiek
folyamán a stadiont felújítani?
A nagy hallgatásnak csak egy oka lehet. Halvány fogalmuk sincs az illetékeseknek a konkrét számokról. Debreceni részről Krecz úr csak annyit mondott a telefonba, hogy az üzleti terv titkos. A stadiont, amikor sor kerül rá, felújítják. Más konkrétumokról nem nyilatkozott.
Fürjes úr meg nem ereszkedett le oly alacsonyra, hogy szerény személyemmel foglalkozzon.
A megnyilatkozásaiból egyébként kiolvasható, hogy a kívánságlistája hatalmas, de a
realitásérzéke és a valós helyzet ismerete a nullával egyenértékű. Erre jön az új Puskás stadion megépítésének halaszthatatlansága. A nol.hu által megkérdezett képviselők egyszerűen semmivel sem tudták megindokolni az építés szükségességét, a többi problémáról pedig nem is hajlandóak nyilatkozni. Fogalmuk sincs róla.
Kezdjük akkor a végéről. Bánki Erik, az országgyűlés sport és turizmus bizottságának
elnökének 2011-ben tett nyilatkozata szerint a Népstadion újjáépítésének összköltség 80-120 milliárd forint is lehet. Akkor menjünk tovább. Átlagaosan egy stadiont 50 évre terveznek.
Magyar viszonyok között egy ilyen stadionnak évente a vezetésre, irányításra, különböző rendezvényekre, marketingre, mindennapos üzemeltetésre, javításokra, felújításokra olyan 225 milliárd forintot kell számolni. Ez évente átlagosan 4,5 milliárd forintot jelent. Ennyit kell annak a stadionnak kitermelnie az átadás után, amelynek sem a felépítésére sem az üzemeltetésére nincs egy huncut vas sem, de majd kézrátétellel lesz.
Kerítsünk szót akkor a két most épülő stadionra. A világban bevett legkedvezőbb üzleti modell szerint az önkormányzat megépíti az adott stadiont és az üzemeltetésre, működtetésre átadja a klubnak. A kormányok, önkormányzatok a legrosszabb üzemeltetők. Nem értenek hozzá és nem is ez a feladatuk. A hivatalnokoknak nem a működtetés a dolguk, hanem a működtetéshez szükséges feltételek megteremtése. Egy klub tisztában van azzal, milyen stadionra van szüksége. Előzetes üzleti terv szerint elemzi a stadion üzemeltetési modelljét
és tisztában van azzal is, mekkora részt fognak a jövőben az üzleti részek elfoglalni. Ezt a tervezőkkel egyeztetik, kifizetik a megrendelt objektum terveit, az önkormányzat, kormányzat pedig megvalósítja az elképzeléseket. Ekkor működhet a nyereséges stadion üzemeltetés.
Nálunk fordítva ülnek a lovon. A jelenleg épülő stadionok az önkormányzat / kormányzat elképzeléseit tükrözik. A sportgeza.hu interjúból kiderül, a kormányzati kívánságlista, ami semmilyen hatástanulmánnyal nincs alátámasztva. Kevin McCabe, volt angol tulajdonostól megörökölt terveket vették át. Érdekessége többek között az is, hogy 2009-ben az építési költséget 50-60 millió euróra tette, ami ma 15-18 milliárd forint. Ma, közben már eltelt 4 év és Fürjes Balázs ilyesmiket mond: ˝ A stadion teljes egészében önfenntartó lesz, azt akarjuk elérni, hogy egy mérkőzés háromszor kilencven percből álljon, legyenek olyan programok és olyan hangulat, ami miatt érdemes előbb kijönni, és a meccs után is maradni.... Az új stadion a szponzorok számára is vonzóbb lesz, tőlük is több pénz érkezik majd, és az összesen 2-3000
fős vállalati páholyok eladott helyei is emelik majd a bevételeket.... Úgy találtuk, hogy évi 30-50 felnőttmérkőzéssel és 7000-es átlagnézőszámmal már rentábilis lehet a működtetés.
A Fradinak persze jóval nagyobb ambíciói vannak, és ha csak minden második évben jut be nemzetközi kupába, akkor is könnyen nagyobb nézőszámokat produkálhat majd, és az is előfordulhat, hogy 15 év után újra kicsi lesz a stadion. Nekünk azonban józanul kellett gondolkodnunk, ezért maradtunk a 22 ezer férőhelyes stadion mellett. Természetesen csak a mérkőzésekre nem szabad építenünk, az év 365 napból áll, és a meccsnapokon kívül is bevételt kell termelni.˝
Milyen szépen hangzó szöveg. Talán valamilyen ténnyel lenne alátámasztva, akkor hihetőbb lenne. Ez így csak egy kívánságlista. Arról Fürjes úr nem elmélkedik, mi van akkor, ha a Fradi nem fog 2 évente a nemzetközi kupában játszani, Arról sem beszél senki, hogy a nagy debreceni felbuzdulás is Mr. 20% részéről is akkor jött, amikor a BL-ben a DVSC bejutott. Na azóta még a környékére sem került. Semmi mással nem indokolható az egész stadion építési hisztéria, mint a nagyzolási hóborttal. Az első részben is leírtam, korszerű sportlétesítményekre igenis szükség van, de számolni azért nem árt és a nemzetközi példákat is illene figyelembe venni.. Ha én ilyen jellegű saját elképzeléseimmel a világ bármelyik bankjába mennék hitelért, elzavarnának, de előtte körberöhögnének. Ez annak fényében állítható, hogy Fürjes úr állítása szerint taniulmányozták ˝mitől működnek jól máshol a sportlétesítmények.˝ Elég egy kicsit körbenézni és azonnal látható, a közelünkben újonnan épült stadionok kőkemény veszteségeket generálnak. A Kolozsvári Arénától kezdve, a gdański PGE Arénán keresztül gyakorlatilag nehezen található akár nullszaldós stadion, annak
ellenére, hogy a lengyeleknél az új stadionok 30-40 ezresek és 20 ezres átlagos nézőszámmal rendelkeznek. A lembergi új stadionnak a lebontásának híre is felröppent a közelmúltban. A 35 ezres stadion éves fenntartási költsége 2 millió euróba kerül, és bizony nincs rá pénz, pedig a 2012-es EB csoportmérkőzéseire készült el.
A DIGI Sportban Fürjes úr ecsetelte a lelátók különleges kialakítását, de arról mélyen
hallgatnak, hogyan akarják a mozgáskorlátozottakat kiszolgálni. A világon és a FIFA/UEFA berkeiben ez egy nagyon fontos terület. Egy mai modern stadionnál ez alapkérdés. Tudom, a mai Magyarországon a mosgássérültek csalók, ezért nem is kell velük foglalkozni, legalábbis a kormányzat szerint.
A legvégére hagytam a harmadik stadiont, mint kakukktojást, a felcsúti pénzpumpát, amit a vicc kedvéért neveztek el Puskás Akadémiának. Itt is épül stadion, amiről csak annyit tudunk, hogy nem tudunk semmi konkrétumot. Ez azért érdekes, mert az egész felcsúti Akadémia kerülő úton, TAO és egyéb pénzek örömére adófizetők pénzéből működik és a stadion is abból épül.
Elmondhatom, a válasz hiánya nem lep meg, az országnak ez még rengeteg pénzébe fog kerülni. Nem szeretek demagóg köntösben flangálni, de az itt elherdált milliárdok ebben a nehéz gazdasági helyzetben lévő országban még nagyon fognak hiányozni.