Szőlőmetsző (Szent) Trifon ünnepe van. Nem hallottatok még róla? Sejtettem. Pravoszláv szent, bár ereklyéit egy katolikus templomban őrzik Kotorban. Azért ott, mert ő a crnagorac város védőszentje. Emellett még betölti a szőlő védőszentjének tisztét is. Napja a szőlészek, borászok, kertészek és kocsmárosok ünnepe. Ahogy egy igazi boros szenthez illik, ünnepe háromnapos: február elseje és harmadika között tart. Neve is van: Trifunci, bár egyes vidékeken némileg profánul, de nemes egyszerűséggel részeges Trifon/Tripun az ünnep neve.
Ki volt Trifon és miért épp ő kapta e fontos feladatot? A vértanúsággal és a legendákkal nem árt csínyán bánni. Ha, hangsúlyozom ha, hihetünk a legendáriumának, akkor a Kr. u. III. század első felében élt. Isten megajándékozta a gyógyítás és ördögűzés képességével. Ezeknek köszönhetően mentette meg III. Gordianus lányát is. Gordianus egy a katonacsászárok sorában, uralkodása nem volt hosszú életű(ur. 238-244) és hogy volt-e lánya? Az biztos, hogy a Sabiniusnak a praetori gárda parancsnokának lányát vette el 241-ben és hadjáratot vezetett Keletre - Trifon Frígia területén született és Nikeában hal majd meg. Hogy hol és mikor botlott volna a libapásztorból lett gyógyító Gordianusba, azt talán hagyjuk. Néhány évvel később ez a csoda már kevés volt. Gordianus tisztázatlan körülmények között elhunyt, kereszténynek lenni pedig veszélyes üzem lett újra. Különösen, ha valaki férgeket űzött el, rágcsálóktól mentett meg kertet-várost, mint Trifon tette. 250-ben el is érte a vértanúság lehetősége és élt is vele: a válogatott kínzások ellenére sem tagadta meg hitét. Lefejezése előtti imája közben az Úr magához vette a lelkét.
Joggal kérdezhetitek: hol itt a szőlő? Itt sehol. A népi legendáriumban azonban Trifon szőlősgazda valahol Frígiában, mások szerint a Balkánon és egy szerencsétlen találkozása az Istenszülővel tette alkalmassá e fontos feladatra. Történt, hogy Trifon épp a szőlőt metszette mikor is...
"... elment mellette Szűz Mária a kis Jézussal. Ő a szülés utáni 40-ik nap elteltével ment a templomba imádkozni. Trifon kigúnyolta, hogy törvénytelen a gyermeke. Hogy megbüntesse őt, Szűz Mária elment Trifon feleségéhez a faluba, és közölte vele, hogy a férje levágta az orrát. A megrémült asszony kendőkkel, hamuval, korommal és zsírral a kezében kiszaladt a szőlőbe, hogy bekötözze férjét, de őt épen és egészségesen találta. Miután elmondta férjének miért is jött, Trifon elnevette magát és megmutatta neki, hogyan kell megmetszeni a szőlőt - nem felülről lefelé, hanem alulról fölfelé. Így történt, hogy tényleg levágta az orrát."
A két történetet ha összerakjuk meg is kaptuk Piszev. Orrnélküli Szőlőmetsző Szent Trifont.
Trifon kultusza különösen a bolgárok között dívik. Ahol bolgárok és szőlősgazdák élnek ott megünneplik Trifont. E napon végzik a szőlőmetszés szertartását: kelet felé fordulva keresztet vetve lemetszenek néhány ágat egy(esetleg három) tőről. A vágás helyét meglocsolják borral: "Ahány csepp, annyi tő." A levágott ágakból koronát/koszorút fonnak. Ezután a férfiak megválasztják a „szőlő cárját”. A „cár” fejére és vállára szőlőágból készült korona kerül. A szőlő cárja bárki lehet, ha elég vagyonos, jó gazda vagy szerencsés ember. "A szőlőtől a faluig a férfiak zenekíséret mellett kocsin húzzák vagy a vállukon viszik a cárt. A faluban minden ház előtt megállnak, a gazdasszony bort hoz ki, amiből először a cár, majd a többi férfi iszik, végül a maradékkal megöntözik a cárt, hogy jó legyen a termés. Amikor a cár házához érnek, az átöltözik új ruhába, és koronával a fején és vállán egy hosszú asztalnál fogadja az embereket az egész faluból. Ezért választanak tehetős embert cárnak ezen az ünnepen."
Természetesen a nőkre ilyenkor mindenféle tilalom vonatkozott. Ezt ma már senki nem tartja, de eredetileg nem mehettek ki a szőlőbe, nem használhattak se kést, se ollót, nem szőhettek, etc. A reggeli misén és a szőlőjárást követő falubeli ünnepélyen azonban már ők is részt vehetnek, de a Trifonszko horoba(Trifon kóló) nem állhattak be. Ezt, akárcsak a szőlőben, csak férfiak táncolták el. Akik egyébként végigtáncolják(és isszák) a napot a jó termés biztosítása okán.
Adjon Szt. Trifon
nagy termést, jó hozamot,
töltsük meg a teknőket szőlővel,
töltsük meg a hordókat borral,
adjuk el a bort jó áron,
és ne legyen ecetes!
Adjon! :)
p.s.: A magyarországi bolgár közösség február 2-án ünnepel. Az ünnepség szent liturgiával 10 órakor kezdődik a Szent Cirill és Szent Metód Bolgár Ortodox Templomban*, ezután kerül sor a szőlőmetszésre a templom udvarán.
A többéves hagyomány szerint a templomi ünnepség után idén is lesz táblabajnokság a Bolgár Művelődési Házban**.
*1097 Budapest, Vágóhíd u. 15
**1097 Budapest, Vágóhíd u. 62