Igen, ha Peter O'Toole neve szóba kerül, nekem mindig ez a szerepe ugrik be először. Tinédzserként valamikor a hetvenes évek elején láttam először a "Murphy háborúja" filmjét.
Több hírportál közölte már, meghalt a kiváló ír színész, legyőzte a betegség, tegnapelőtt hunyt el Londonban, kórházban.
Aki életére, munkásságára kíváncsi, kattintson a kiemelt szavakra, linkek. Magam inkább azzal foglalkoznék, kije is volt ő a filmművészetnek.
Már fiatalon, 1959-ben elnyerte az "Év legjobb színésze" címet, pedig alig két évvel korábban kezdte pályáját.
Sok filmjét láttam, s hamar rajongója lettem e szikár művész játékának. Csak néhány, általam sokra tartott, remek alakítása. Ott van, ugyebár, a mindmáig a "filmművészet csúcsának tartott" Arábiai Lawrence (1962), aztán a Casino Royale, az első James Bond-paródia (1967).
Szintén ebben az évben forgatta egyik kedvenc filmemet, a "Tábornokok éjszakája" címűt, melyben szinte eggyé válik az általa formált figurával, Tanz tábornokkal.
Aztán jött a nagy dobás. Mármint nekem, ugyanis a '68-as "Az oroszlán télen" II. Henrik-je szerintem a legjobb, amit valaha láttam. (a Becket"-ben is játszotta Henriket) De remeket alkotott a "La Mancha lovagja"-ban (1972) éppúgy, mint a '87-es "Az utolsó császár"-ban.
A "Trója" Priamosz királyaként valóban királyi volt. Megjelenése éppúgy, mint játéka. Láttam a "Tudorok"-ban III. Pál pápaként, fenséges volt.
Hogy miért soroltam föl ezeket? A válasz egyszerű. Nyolcszor jelölték Oscar-díjra, mégsem kapta meg "saját jogon", csak 2003-ban, 70 évesen életművéért ítélték neki.
Talán ez is közrejátszott masszív alkoholizmusának kialakulásában, ezek az ő szavai:
" Utálom a fényt, utálom az időjárást is. Szerintem a mennyország az a hely lehet, ahol egyik dohányfüstbe burkolózó szobáról a másikra mész ."
"Az ital a legszörnyűbb kábítószer a világon. Ezért választottam."
Az öregedésről csak ennyit mondott, sajátos humorral:
"az egyetlen testmozgás, amit mostanában végzek, hogy olyan barátaim koporsói mögött vonulok, akik rendszeresen mozogtak."
Haláláról az ír államfő is megemlékezett. Michael Higgins azt mondta, O'Toole halálával "Írország és a világ elveszítette a film- és a színházművészet egyik legnagyobb alakját".
Nyugodjék békében.