Quantcast
Channel: LATEST
Viewing all articles
Browse latest Browse all 13350

Kezdeményezés egy békés társadalmi változás politikai feltételeinek megteremtésére

$
0
0

A MÁSIK ÚT MOZGALOM

 

1. Alapvetés

 

A harcok és a harcosok, a pártok és a zsákutcás politikai eszmék ideje lejárt!

 

2. A helyzetről

 

Sokan sokfélék vagyunk. Eltérő látásmóddal, világképpel, kötődésekkel bírunk, más-más vágyak és egyéni célok irányítják cselekedeteinket.

És ez így van jól!

Amiben egyformák, de legalábbis hasonlóak lehetünk, az a társadalmi béke, a viszonylagos jólét és a természeti környezettel harmonizáló társadalom utáni vágy, és az ezek megvalósulásában testet öltő közjó óhajtása.

Ennek a közérdekként is meghatározható óhajnak a teljesülését nem látjuk a mindennapokban, a valós társadalmi folyamatok jól láthatóan ezzel ellentétes irányúak. A társadalom egyre mélyülő megosztottsága és élesedő konfliktusai, a leszakadó és elnyomorodó társadalmi csoportok, valamint a természeti környezet megállíthatatlannak tűnő pusztulása mind a nemkívánatos tendenciákat jelzik.

A változások elindítói csak egyéni kezdeményezések lehetnek, ezért azok fontossága felbecsülhetetlen. Addig viszont, amíg egy közhatalmi rendszer nem a közcélt, - nevezetesen: a közjó törvényi feltételeinek megteremtését, és a közérdek érvényesülését - szolgálja, addig a társadalom jobbítására esélytelenek vagyunk.

Napjaink diktatórikus és demokratikus politikai rendszerei a közhatalom működését kivétel nélkül alá rendelik egyéni vagy csoport érdekeknek, így törvényszerűen szolgálják a közjó helyett a közrosszat, a fejlődés helyett a hanyatlást.

 

3. A mozgalom célja

 

- A társadalmi folyamatok rendszer- és döntéselméleti megközelítésének, a politikai ideológiáktól és utópiáktól menetes tudományos látásmódnak a népszerűsítése.

- Egy új, racionálisan és morálisan egyaránt vállalható politikai rendszermodell széleskörű megismertetése.

- A gyökeres és ugyanakkor békés társadalmi változások szükségességének és lehetőségének tudatosítása.

- Keretet és cselekvési lehetőséget biztosítani mindazok számára, akik politikai hatalmat nem, "csupán" egy élhetőbb társadalom létrehozására, és hosszú távú működtetésére alkalmas közhatalmi berendezkedést akarnak.

 

4. Elvek és módszerek

 

- A társadalomra, mint az ember által irányított és működtetett rendszerre is érvényesek a természeti rendszerek létezését meghatározó (objektív vagy isteni) törvényszerűségek.

- A társadalom egyéni döntéseink, és cselekedeteink következtében válhat a harc, a nyomor és a pusztulás poklává, vagy a béke, a jólét és a hosszú távú létezés emberhez méltó közegévé.

- A politika és a társadalmi folyamatok, azok ok-okozati összefüggései a tudományos módszerek alkalmazásával megismerhetők, és az így szerzett felismerések birtokában társadalmunk jobbá, hosszú távon élhetővé tehető.

 

- A társadalmi folyamatok "megismerése" alapvetően a rendszertudomány és a döntéstudomány által bizonyított törvényszerűségekre és felismerésekre támaszkodik, mint ahogy a megvalósításra ajánlott új politikai rendszer-modell is ennek a két tudományágnak az elméleti alapjaiból kiindulva került megalkotásra.

- A "megismertetés" módszereként a törvényeink által biztosított valamennyi lehetőség alkalmazható, igazából viszont a tudományos ismeretterjesztés hagyományos és új módszerei a kívánatosak és a mozgalom céljával leginkább összeegyeztethetők.

 

- A mozgalom elkötelezett egy közcélú, értékalapú társadalmi alrendszereken és alulról építkező nyitott kapcsolati hálókon nyugvó abszolutista hatalmi berendezkedés létrehozásában.

- A mozgalom nem támogat egyetlen olyan egyéni vagy társas kezdeményezést sem, amelyik a politikai hatalom pártok általi megszerzésére, megtartására és a közhatalom bármely társadalmi rész érdekeinek alávetetten való kisajátítására irányul.

- A mozgalom nem válhat a politikai hatalom részévé, mégkevésbé annak birtokosává. Szerepe a változásokban katalizátor jellegű.

 

5. Esélyek és kihívások

 

Ahhoz hogy a "másik út" gondolata hatni tudjon, és ez a kezdeményezés valódi társadalmi mozgalommá terebélyesedjen, alulról kell építkezni. Ez az építkezés akkor kezdődik majd el, ha lesznek olyan személyek, akik a megvalósításra felkínált politikai rendszermodellt racionálisan és morálisan elfogadhatónak tartják, a változtatások céljával és módjával azonosulni tudnak, valamint a siker érdekében áldozatokra is hajlandók. Nem sajnálnak időt és energiát a "megismerésre", a felismeréseik másokkal való megosztására, és hajlandóak anyagilag is hozzájárulni a közös munkának keretet biztosító mozgalom működtetéséhez és életbenntartásához.

Amennyiben kellő számban ilyen emberek nem lesznek a "demosztokrácia" és a "közjó társadalma" átmenetileg vagy végleg megmarad a gondolati próbálkozások szintjén.

 

A választópolgárok politikával kapcsolatos közömbösségét vagy ellenszenvét, a befelé fordulást és az elfogultságokat nem lesz könnyű megváltoztatni. Ellenérdekeltségük okán a jelenlegi politikai osztály tagjainak támogatására naivitás lenne számítani. A különböző pártok holdudvaraihoz tartozó értelmiségi elit részéről is igazából csak elutasítás, értetlenség vagy elhallgatás várható.

A jelenlegi politikai hatalomnak egy ilyen "építkezéssel" kapcsolatos reakciói, - a módszerek és azok agresszivitása tekintetében - ma kiszámíthatatlanok.

 

Annak, aki ringbe száll, az előzőeken túl azt is látnia kell, hogy hatalomra, miniszteri bársonyszékre nem számíthat, és igazából gyors sikerre sem.

Amiben része lehet, az a munka és annak eredményeként egy élhetőbb ország, és egy olyan társadalom,

- ahol a parlament pártatlan és ésszerű döntései nem a választott képviselők belátásán vagy a jó szerencsén múlnak, mert azokat maga a politikai rendszer szavatolja

- ahol nincs esélye önjelölt népvezérek hatalomra kerülésének és a hatalom "részek" általi kisajátítását törvényszerűen követő diktatúra kialakulásának.

- ahol az állami intézményrendszer szakértők általi irányítására nemcsak akkor van lehetőség, ha az öncélú hatalomnak felróhatóan kialakult csőd, vagy csőd közeli állapot azt kikényszeríti, hanem folyamatosan és magától értetődően

- ahol a politika nem a szemfényvesztésről, a betarthatatlan ígéretek versenyéről és a társadalmat megosztó hatalmi harcokról szól, hanem az, aminek valójában lennie kell: a közcél, a társadalmi közjó szolgálata.

 

6. Akikhez a kezdeményezés szól

 

Egy sikeres munka reményében várom mindazoknak a jelentkezését - korra, nemre, felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül - akik:

1. Azokat a cselekvési irányokat keresik, amelyek belátható időn belül közelebb vihetnek bennünket egy harmonikus, a közjót a mindennapok valóságában megteremtő társadalom létrehozásához.

2. Elfogadják a Másik Út Mozgalom célját, és egyetértenek a fent megfogalmazott elvekkel és módszerekkel.

 

Cím: velemeny@masikut.hu

 

Lesencefalu 2013. január 1.

Dr. Magyar Péter

(Bővebb információ itt)

 

.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 13350