125 éve, 1888. szeptember 12-én született egy író, kire nézve a "sokoldalú" egy nagyon enyhe jelzőnek számít.
" Kerékgyártó István szerint: „Ha nem a tizenkilencedik század végén születik, hanem a régi korok valamelyikében, amikor még nem vált el egymástól költészet, zene, ének és tánc, bizonnyal vándor énekmondó, igric lett volna."
Én azt mondom: jó fej lehetett!
Festő szeretett volna lenni, ám mégis az eperjesi jogi akadémiára iratkozott be 1908-ban. Később Budapestre ment, hogy ott legyen joghallgató. Fájdalom, a tandíjat elbulizta, így segédmunkásként dolgozott.
Tehetségét Osváth Ernő segítette. 1910-ben a Nyugat közölte egyik novelláját, majd 1911-ben megjelent első novelláskötete A tavasz napja sütötte címmel. Többszörös Baumgarten-díjas (1929, 1930, 1931, 1934), majd 1949-ben Kossuth-díjat kapott. Legjelentősebb munkája a Kakuk Marci, Egy ceruza története és a Legenda a nyúlpaprikásról.
TERSÁNSZKY JÓZSI JENŐéletművésznek is sokoldalú volt.
Sokat próbált, sokszínű egyéniségébe - egy ízben börtönbe került(két hónapra), szeméremsértő írása miatt, egyszer pedig öngyilkosságot kísérelt meg - belefért a krimi- és újságírás, a kabaré és még sok más. Ha kellett zenehumorista volt, szerkesztett gyermek rovatot, bárokban lépett fel és ha úgy adódott,a második világháborús üldözötteknek hamis igazolványokat gyártott. Készségesen elvállalta Rákosi 60. szülinapjára, hogy megírjon egy köszöntőt, A nadrágtartógyáros, címmel. Pech, hogy a személyi kultusz honi pápája akár egy nadrágtartógyár reklám-embere is lehetett volna. Állítólag alacsony termete miatt állandóan ilyet viselt. Gyanús lett tehát az író, nagyon gyanús...így Tersánszky minden bizonnyal korszakos írását inkább kihagyták a köszöntőből.
Hogy milyen mélyen élhetett a félelem az emberekben azokban az években, arról álljon itt egy történet, mely egyértelműen bizonyítja, hogy a humor komoly gyógyszer:
Rákosi Mátyás 60. szülinapját követően, az országra szóló ceremónia után nem sokkal két könyvesboltos beszélgetett a börtöncellában:
– Te miért ülsz?
– Mert elfelejtettem kidekorálni a kirakatot Rákosi elvtárs születésnapján. És te?
– Én kidekoráltam ugyan, de Lenin meg Sztálin közé raktam Rákosi képét.
– És ez volt a baj?
– Nem. Csak elfelejtettem a kirakatból kivenni Victor Hugo regényét, a Nyomorultakat.
Hát valahogy így lehetett Tersánszky is... humorral védekezett az élet viszontagságai ellen.
1969. június 12-én hunyt el Budapesten.
Ja...el ne felejtsem, feltaláló is volt. A kétágú avar furulya és a biciklifék tökéletesítése fűződik nevéhez...
