Szeged 2013. július 23.
Agyi building
Korunk egyik jellemzője, de egyben problémája is, ha nem is a legsúlyosabb, a bennünket már-már elnyeléssel fenyegető információáradat. Egy bizonyos koron túl pedig akár károsan befolyásolhatja az ember lelkiállapotát az, hogy egyre nehezebb követni a napi eseményeket, a technika illetve a kultúra világának történéseit. (vö. Up to day!=Napra kész.)
Már pedig haladni kell ám a korral! Hiába süt valaki egy bizonyos sütőporral, az bizony édes kevés, amikor összecsapnak infohullámok az ember feje fölött.
Hát olyan nagy baj ez? Nem kell mindent tudni, ez egy Mikszáth novella címe, vagy egy mondat a Mátrixból: “A tudatlanság áldás.”
Hát én immár mit válasszak? Görcsöljek rogyásig vagy haljak meg hülyén? Nem kell egyiket sem, mert van megoldás! Ez pedig a kreatív, éltető agytorna, a neurobic, amit a “Tartsd az agyad fiatalon!” című könyvből sajátíthat el az érdeklődő. A szerzők: Lawrence C. Katz és Manning Rubin. Könyvtári katalógus szám: 150; K 27.
Még nagyon a könyv elején tartok, jószerével az előszót olvastam el, de számomra, és gondolom sokak számára a bizakodásra leginkább okot adó mondat a 17. oldalon olvasható: “...1998-ban egy amerikai és svéd kutatókból álló csoportnak először sikerült bizonyítania, hogy a felnőttek agyában is fejlődnek ki új agysejtek.” Bizomány!
Ha ezen írásomon per pillanat nem is látszik az agytorna okozta pozitív változás, lesz ez még másképp is!
Befejezésül mindenkinek ajánlom, hogy azonnal fogjon hozzá. Mihez is? Ja, igen, a fenn említett könyvben leírt 83 neurobic gyakorlathoz, melynek segítségével megelőzhető a memória gyengülése és megőrizhető elménk fiatalsága.
E gyakorlatok révén például képesek leszünk felidézni, hogy kétlábú kedvenceink, a politikusok miket mondtak korábban (akár egy héttel!) bizonyos dolgokról és hogyan vélekednek ugyanerről most. Jó móka lesz ez, higgyék el. Tehát, kalandra fel!
Méhes János